Infláció kontra arany #2 – Hogyan kontrollálható az infláció?
Korábbi cikkünkben (Infláció kontra arany #1) megállapítottuk, hogy a jegybank rendelkezik lehetőséggel az infláció szabályozására. Most nézzük át, ez pontosan, hogyan is történik!
Hogyan kontrollálható az infláció?
A jegybankok élén álló monetáris tanács határozza meg régiónként a monetáris politikát. A tanács gazdasági elemzésekre alapozza döntéseit, és rendszeres ülések alkalmával közzéteszi az irányadó kamatlábat.
A kontrollt a monetáris tanács döntései alapján a jegybank gyakorolja.
Na jó, de hogy zajlik a kontroll?
A varázsszó: a kamatláb.
Leegyszerűsítve a jegybanknak két lehetősége van, vagy emelik az irányadó kamatlábat, vagy csökkentik azt.
Ha a jegybanki alapkamat nő, a kereskedelmi bankok nagyobb tőkét kötelesek “jegybankpénzben” tartani, ezért kevesebb hitelt tudnak nyújtani. Ilyenkor emelkednek a hitelkamatok, a lakosság kevesebb hitelt vesz fel és a piacon csökken a pénzmennyiség.
Ennek közvetve infláció csökkentő hatása van, azonban a gazdaságból kiáramló pénzmennyiség negatívan hat a növekedésre, gazdasági növekedés lassul.
A másik lehetőség, hogy a jegybanki alapkamatot csökkenti a jegybank, ilyenkor a tőke a piacra áramlik, olcsóbbá válnak a hitelek, így nő a forgalomban lévő pénzmennyiség. Bár az utóbbi beavatkozásnak gazdaságélénkítő hatása van, kétélű fegyver, hiszen erősíti az inflációt a piacot elárasztó pénzmennyiség.
NEM ÉRDEMES LEMARADNI!
Következő cikkünkben átnézzük, hogyan hat az infláció közvetlenül a mi életünkre.